Tepelné čerpadlá Panasonic vzduch-voda – KLIMAVEX blog

Tepelné čerpadlá Panasonic vzduch-voda

Na princípe vzduch – voda funguje aj systém tepelného čerpadla Panasonic AQUAREA, ktorý využíva energiu prítomnú vo vonkajšom vzduchu na vykurovanie domu a prípravu teplej úžitkovej vody. Systém Aquarea teda využíva energiu, ktorá je zadarmo, na vykurovanie alebo chladenie domu. Elektrickú energiu spotrebováva iba na napájanie kompresora, elektroniky, čerpadla a v prípade veľmi nízkej teploty tiež vykurovacieho telesa.

Výsledkom je veľmi vysoká účinnosť a úspora elektrickej energie.
Vykurovací a klimatizačný systém Aquarea je možné jednoducho inštalovať do nových aj starších budov. Systém tepelného čerpadla voda-vzduch Panasonic Aquarea už ako bolo spomenuté v úvode ponúka významné zníženie nákladov na inštaláciu a jej údržbu. V prípade nových budov odpadá nutnosť vrtov alebo výkopov, ktoré sú nutné v prípade geotermálnych inštalácií a nie je potrebná žiadna plynová prípojka, komín alebo nádrž na palivo. V prípade rekonštrukcií a modernizácií je možné zariadenie jednoducho pripojiť k existujúcemu vykurovaciemu systému s radiátormi alebo podlahovým vykurovaním.
Tepelné čerpadlá Panasonic Aquarea vykazujú oproti elektrickým vykurovacím systémom až 78 %-nú úsporu nákladov na vykurovanie. Systém Aquarea s výkonom 7kW má COP = 4.4, čo znamená, že z každého kW spotrebovanej elektrickej energie vráti 4,4kW tepla, tzn. o 3,4kW energie viac než konvenčný systém elektrického vykurovania, ktorý má maximálne COP=1. To zodpovedá 78% úspor. Spotrebu systému Aquarea je možné ďalej znížiť pripojením solárnych panelov.
Existuje niekoľko typov tepelných čerpadiel:
SPLIT SYSTÉM (BI-BLOK)
Ten sa skladá z vonkajšej jednotky a hydraulického modulu (vnútorná jednotka), ktorý je spravidla umiestnený v technickej miestnosti alebo v garáži. Táto konfigurácia vyžaduje potrubie chladiaceho média medzi oboma jednotkami. Je možné ju ľahko začleniť do domu a pripojiť napríklad aj k existujúcemu kotlu.
 
NEDELENÝ SYSTÉM (MONOBLOK)
Má iba vonkajšiu jednotku. Inštalácia nevyžaduje prípojku chladiaceho média a je pripojená iba k systému kúrenia. Tento systém sa ľahšie inštaluje, avšak vyžaduje vonku väčší priestor a nemrznúcu zmes.
AQUAREA PONÚKA TRI RIEŠENIA:
1. Aquarea High Performace – Ideálna pre nízkoenergetické domy s výkonom od 3 kW do 16 kW. Pre dom s nízkoteplotnými radiátormi alebo s podlahovým vykurovaním. Môže pracovať ako samostatná jednotka alebo môže sa v závislosti od požiadaviek skombinovať s plynovým alebo olejovým vykurovacím systémom.
2. Aquarea T-CAP – Výkon od 9 kW do 16 kW sa hodí vtedy, ak je dôležitým kritériom udržanie jednotlivých výkonov vykurovania pri nízkych teplotách až do -15 °C. Takto budete mať vždy zaistený dostatočný výkon pre vykurovanie domu bez pomoci externého kotla a to aj pri extrémne nízkych teplotách. Vysoká účinnosť a radosť z úspor za energiu.
3. Aquarea HT – Výkon od 9 kW do 12 kW, je predurčený pre dom s tradičnými vysokoteplotnými radiátormi (ako sú lítiové radiátory). Dokáže dodať výstupnú vodu o teplote 65 °C a to aj pri vonkajších teplotách – 20 °C bez potreby elektrickej špirály.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments