Čistý vzduch bez alergénov a peľov alebo ako na úsporné vetranie rekuperačnou jednotkou – KLIMAVEX blog

Čistý vzduch bez alergénov a peľov alebo ako na úsporné vetranie rekuperačnou jednotkou

Stálo sa Vám niekedy, že pri dlhšom pobyte v uzavretom priestore, napríklad pri homeoffice, pociťujete únavu, zníženú produktivitu či bolesti hlavy? Tieto príznaky sú okrem iného zapríčinené absenciou čerstvého vzduchu v miestnosti. Riešenie však existuje a spočíva v pravidelnom vetraní miestností a to najlepšie rekuperačnou jednotkou.

V tomto článku sa dozviete, prečo je vetranie rekuperačnou jednotkou účinnejšie a úspornejšie, než vetranie oknami, ako funguje rekuperačná jednotka a prečo si ju zaobstarať?

Chcem cenovú ponuku zadarmo

1. Prečo je dôležité pravidelne vetrať?

Všetky moderné stavby sú vzduchotesné, a preto sa bez vetrania v dnešnej dobe nezaobídeme. Pri absencii riadneho vetrania sa zvyšuje podiel CO₂ vo vzduchu a vlhkosť v miestnostiach, čo následne vedie k tvorbe plesní, alergénov a roztočov.

Vetranie oknami už v dnešnej dobe moderných stavieb jednoducho nestačí. Vzduch, ktorý sa dostane zvonku po otvorení okna, nie je zbavený prachových častíc, zápachu, peľu či alergénov. Navyše teplota prívodného vzduchu je závislá na vonkajšej teplote. Preto sa stáva, že sa v lete pri vetraní dovnútra dostane horúci vzduch a v zime extrémne chladný, čo vytvára dodatočné náklady za vykurovanie.

Vetranie rekuperačnou jednotkou je jednoznačne účinnejšie a úspornejšie ako vetranie oknami. Vďaka rekuperačnej jednotke odstránite nadbytočnú vlhkosť, získate čistý vzduch bez alergénov  a peľu a ušetríte za energie.

Chcem cenovú ponuku zadarmo

2. Ako funguje rekuperačná jednotka?

Rekuperačná jednotka zabezpečuje prívod čerstvého a čistého vzduchu do priestoru, zatiaľ čo odvádza vydýchaný vzduch a nežiaducu vlhkosť vytvorenú pri varení, praní či kúpaní. Vytvára tak zdravú a príjemnú vnútornú klímu a šetrí energiu, pretože využíva teplo odsávaného vzduchu pre ohrev prívodného čerstvého vzduchu.

Pri výbere rekuperačnej jednotky je nutné zvážiť jej vzduchový výkon, formu inštalácie, materiál rekuperátora (výmenníka tepla) a tiež hlučnosť.

Chcem cenovú ponuku zadarmo

3. V čom je výnimočná rekuperačná jednotka Dantherm HCV 400?

Na trhu vzduchotechniky v oblasti riadeného vetrania pre priestory s plochou do cca 160m2 vyniká dánska rekuperačná jednotka Dantherm HCV 400, ktorá ponúka energeticky úsporné vetranie s účinnosťou rekuperácie až 96% a disponuje certifikáciou Passive House Institute.

Rekuperačná jednotka Dantherm HCV 400 má zabudovaný snímač vlhkosti (RH), ktorý sa využíva pri riadení podľa skutočnej potreby. Tento snímač priebežne sleduje vlhkosť odvádzaného vzduchu a zodpovedajúcim spôsobom upravuje vzduchový výkon.

Taktiež umožňuje použiť snímač kvality vzduchu VOC, na základe ktorého sa prispôsobí vzduchový výkon v závislosti na množstve znečisťujúcich látok vo vzduchu (CO₂, organické výpary atď.) a tak pomáha predísť pocitu únavy, zníženej produktivite, bolestiam hlavy z dôvodu absencie čerstvého vzduchu.

Ďalšou možnou výbavou je entalpický rekuperátor, ktorý umožní rekuperovať nielen teplotu, ale aj vlhkosť z odsávaného vzduchu a zabezpečiť tak komfortné podmienky pre užívateľov.

Až 11 rôznych týždenných programov umožňuje užívateľovi nastaviť riadenie rekuperačnej jednotky podľa vlastných potrieb.

Ovládanie rekuperačnej jednotky je veľmi jednoduché. Zariadenie možno ovládať pomocou diaľkového ovládača alebo pomocou mobilnej aplikácie Dantherm Residential.

Rekuperačná jednotka Dantherm je ultratichá a jej prevádzka nespôsobuje hlukové zaťaženie, ktoré je typické pre vetranie oknami.

Existujú dve možnosti inštalácie jednotiek HCV 400 – zavesenie na stenu alebo inštalácia do štandardného skriňového modulu s rozmerom 600x600mm.

Chcem cenovú ponuku zadarmo

4. Údržba jednotky

Čo sa týka údržby, rekuperačné jednotky HCV vyžadujú iba jedinú činnosť údržby a tou je kontrola / výmena vzduchových filtrov približne dvakrát do roka, keď sa ozve alarm z jednotky. Proces výmeny spočíva v odklopení krytu, výmene filtrov a resetovaní časovača filtrov na vstavanom ovládacom paneli.

5. Koľko stojí rekuperačná jednotka Dantherm HCV?

Investícia do rekuperačnej jednotky sa skladá z ceny rekuperačnej jednotky (zariadenia) a ceny inštalácie. Cena zariadenia sa pohybuje od 2 000€. Pre prehľad všetkých jednotiek a cien navštívte náš web: https://www.klimavex.sk/vetranie/danthermrekuperacia/.

Na nákup rekuperačnej jednotky Dantherm HCV poskytujeme zľavu 10%.
Cena inštalácie je pre každú domácnosť individuálna a pre vypracovanie cenovej ponuky na inštaláciu, je potrebná technická obhliadka inštalačnou firmou.

Pre viac informácií prosím vyplňte formulár „Chcem cenovú ponuku zadarmo“, my sa s Vami následne spojíme a spoločne pre Vás nájdeme najlepšie riešenie.

Chcem cenovú ponuku zadarmo

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments